2021. július 17., szombat

Mert nem venni észre az átalakulást...

 Szögezzük le, hogy folyik a világrend átalakulása, de azt különböző okokból nem venni észre. Ha más nem, a világjárvány megszakította az élet szokásos folyását és olyan magatartásokat; intézkedéseket kényszerített ki államoktól, államszövetségektől, cégektől,családoktól, egyénektől, amelyekre korábban nem gondoltak, nem is tartottak volna elképzelhetőnek. Ám ezeket szinte mindenki rendkívüli helyzetnek tartotta,ami előbb-utóbb végetér. S utána vissza lehet térni a korábbi viszonyokhoz.

S valóban, ahogy sorra-rendre visszavonják a járvánnyal kapcsolatos korlátozásokat, sokan a régi módon próbálnak visszaállni a "régihez", ami egyes makrogazdasági mutatók szerint sikerrel is jár: a GDP alakulása (az egyik előzetes forgatókönyvnek megfelelően) V alakot, gyors visszapattanást mutat világszerte. Ugyanígy az egyének, családok pótolják az elmaradt beszerzéseiket, keresik a nyaralási lehetőségeket stb. Ehhez képest másodlagos, hogy ma is érvényben vannak egyes korlátozások, hogy számolni kell a járvány újabb hullámainak lehetőségével, hogy egyes cégek közben tönkrementek és megszűntek, megszokott termelési láncok átalakultak. Minthogy a járvány nem okozott olyan felismerést, hogy egyéni és társadalmi léptékben a jövőben másképp kellene élni, nem látják fenyegetőnek a járvány alatt megugrott eladósodást és a növekedő számottevő inflációt sem.

A legfelső politikai szférában ugyan tisztában vannak vele, hogy a "réginek" számos eleme már a járvány előtt is komoly elmozdulásokat mutatott és változásokat érlelt meg, amiket csak fokozott és részben transzformált a rendkívüli közjáték, törekvéseikben megmaradtak a korábbi offenzív vagy defenzív koncepcióiknál. Szó sincs olyan tárgyalássorozatról, amely újra akarná rendezni a nemzetközi viszonyokat. Ám ez nem jelenti azt, hogy a változások ígéretes vagy fenyegető lépéseinek moraja ne hallatszódna be hozzájuk mind hangosabban.

Mindebből az következik, hogy a régihez való visszatérés csak átmeneti és közelesen várható, hogy mind az országok, országcsoportok, mind az egyének és családok újabb tektonikus változások zónájába kerülnek. Hogy aztán ez kit milyen viharos vagy kevésbé viharos formában fog érinteni, az nem látható előre. Az azonban megkockáztatható, hogy mennél erősebben kötődött egy egyén, vállalkozás, állam a régebbi korszak folytathatóságához, annál drámaibban fogja megélni a bekövetkező technikai, éghajlati, gazdasági, politikai és katonai átalakulást.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése